Rodinný dům Opava Kylešovice

Rodinný dům Opava Kylešovice

Novostavba rodinného domu

Autor: Ing. arch. Petr Doležal

Status: Architektonická studie

Rok: 2019

Základním požadavkem klienta bylo vytvoření komfortního přízemního domu pro pětičlennou rodinu. Důraz byl kladen na orientaci vůči světovým stranám a otevření obytných místností do zahrady. 
Vzniká jednoduchý hranol orientovaný podél pozemku, který umožňuje uspořádání dispozice tak, aby byla každá obytná místnost orientována na jih s výstupem na terasu a do zahrady. Zároveň dům nezastiňuje pobytovou plochu zahrady a je tak během celého dne prosluněná.
Jižní hlavní fasáda je v části prolomena a zapuštěna dovnitř objemu hranolu. Vytváří tak posezení chráněné proti dešti a v letních měsících přesah střechy chrání dům také proti přehřátí. Západní fasáda je obdobně zapuštěná kde vzniká prostor pro kryté parkovací stání a závětří před vstupem. Pro dostatek denního světla je tento prostor nasvětlen střešním světlíkem. 
S bílým základním objemem hranolu kontrastují cortenové meziokenní pilíře a vstupní plné dveře. Paletu materiálů doplňují šedé rámy hliníkových oken a oplechování, velkoformátová betonová dlažba terasy a žulová dlažba před vstupem.
Na dům navazuje bazén s opalovací terasou a pergola se skladovými prostory, která zahradu kompozičně uzavírá a svou orientací poskytuje prosluněné posezení v rámci celého dne. 
Ve východní části zahrady vzniká intimní zákoutí při výstupu z ložnice a koupelny pro klidnou relaxaci.